Wędrynia – Wielka Czantoria

Termin: 25.06.2023

Czechy: Vendryne – Wlk. Czantoria (995 m n.p.m.)

90% teren, 10% szosa

Krótka charakterystyka:
Trasa wyścigu to jedna z najciekawszych tras po czeskiej stronie granicy. Bardzo trudna ze względu na przewyższenie, jednak dostarczająca wielkich emocji /wspaniałe widoki na dolinę Vendryne, Nydka i praktycznie cały Beskid Śląsko-Morawski/ na trawersach Małego Ostrego, Ostrego i Wielkiej Czantorii. W ostatniej fazie wyścigu z osiedla Za Kamen otwierają się widoki na pasmo graniczne w kierunku Soszowa i Stożka, a ze szczytu Wielkiej Czantorii przy dobrej pogodzie mamy widok na wszystkie strony świata. Dodatkową atrakcją będzie możliwość podziwiania panoram z wieży widokowej na szczycie. Przy dobrej pogodzie widać Tatry, Małą Fatrę, Łysą Górę, większość szczytów Beskidu Śląskiego, a także kominy Śląska i Huty Trzynieckiej.

Start: Wędrynia [Vendryne] – obok restauracji „Czytelnia”.

Meta: Wielka Czantoria 995 m n.p.m.

Długość trasy: 13,5 km

Czas jazdy: 70-120 min.

Trudność: 5-bardzo trudna

Nawierzchnia:
Asfalt – 2,5 km
Teren – 11 km

Suma podjazdów: 780 m

Suma zjazdów: 210 m

Przebieg trasy:
Vendryne piece wapienne – trawers Małego Ostrego – trawers Ostrego – Osiedle Ostry – Osiedle Nydek Góra – trawers Wielkiej Czantorii – Osiedle Za Kamen – Chata na Cantoryji – Wielka Czantoria

W drogę:
Startujemy przy restauracji „Czytelnia” i po 500m dojeżdżamy do zabytkowych pieców wapiennych, gdzie w poprzednich latach zlokalizowany był start. Kolejne 1,5 km to wąska szosa asfaltowa ostro pnąca się na stoki Małego Ostrego pomiędzy ostatnimi zabudowaniami Vendryne. Przy turystycznej wiacie odpoczynkowej rozpoczynamy szutrowy trawers Małego Ostrego. Po przejechaniu łatwego odcinka /1,1 km/ z otwierającym się widokiem na dolinę Vendryne rozpoczynamy podjazd na zbocza Ostrego i na 4 kilometrze trasy osiągamy wysokość 632 m n.p.m. Tutaj rozpoczynamy zjazd do Osiedla Ostry /w pierwszej fazie trudny ze względu na dużą ilość luźnych kamieni/. Na 6 kilometrze rozpoczynamy krótki asfaltowy podjazd do Osiedla Nydek Góra. Na osiedlu wjeżdżamy w trawers Wielkiej Czantorii. Po pokonaniu odcinka 1,3 km osiągamy wysokość 638 m n.p.m. Krótki łagodny zjazd i równie krótki techniczny ostry podjazd doprowadzają nas do miejsca, gdzie na 9 kilometrze opuszczamy szlak „Po stopach hutnictvi”, którym jechaliśmy od startu w Vendryne. W tym miejscu skręcamy w lewo i szeroką szutrową drogą rozpoczynamy ostatnie 4 km trasy. Po prawie dwukilometrowej wspinaczce dojeżdżamy do górskiego osiedla Za Kamen. Teraz czeka nas prawdziwe wyzwanie – bardzo trudny, sztywny dwukilometrowy podjazd w początkowej fazie kamienisty, później po ubitym mocno drobnym tłuczniu. Ostatnie 200 m przed schroniskiem to prawdziwa „ściana płaczu”. Ostatnie 700 m to już łatwiejszy podjazd szeroką leśną drogą na sam szczyt Wielkiej Czantorii.

Zalecane opony: szerokie, z grubym lub średnim bieżnikiem

Odcinki „z buta”: dla mniej wprawnych – ostatnich kilkaset metrów przed Chatą na Czantorii

Mapka i profil trasy:

    

 

Do pobrania trak GPS:

Wędrynia-WielkaCzantoria

Go top